Akülü Tabancalar Nasıl Kullanılır?

Akülü Tabancalar Nasıl Kullanılır?

Airbrush Tabancaları

Günümüzde birçok insan hem profesyonel olarak hem de hobi amaçlı boyama ve resim yapma faaliyetlerinde bulunuyor. Bu işle uğraşan birçok kişi kullandığı malzemelerin kaliteli ve kullanışlı olması için dikkat ediyor. Büyük duvarların boyanıp süslenmesinden küçük resim sayfalarına yapılan işlemler için farklı malzemeler kullanılıyor. Bu malzemelerin kullanılması yapılan çalışmanın görsel açıdan daha zengin ve zevkli olmasını sağlıyor. Bu sayede bu konuda emek harcayan insan işlem tamamlandıktan sonra yapılan çalışmaya bakarak huzur buluyor.

İster resim kağıtlarına veya tuvallere ister büyük ve geniş duvarlara yapılan resimler için akülü airbrush boya püskürtme tabancaları kullanılıyor. Kullanılan bu tabancalar resim sanatının en önemli aşaması olan püskürtme işleminin gayet özenli ve düzgün bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor. Bu sayede çizim işlemi tamamlandıktan sonra boyama işlemi de oldukça pratik, hızlı ve zevkli bir şekilde halledilmiş oluyor.

Akülü Tabancalar

Akülü airbrush tabancalar hem akülü hem de elektrikli modelleriyle piyasada bulunuyorlar. Püskürtme özelliği ile resim ve boyama sanatında sıkça kullanılan tabancalar çalışma yapılan yüzey üzerinde daha homojen bir şekilde boyama işlemi sağlayarak daha hareketli ve canlı, göze hitabeden resimlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Ayrıca airbrush tabancaları ile resim ve boyama teknikleri çok daha ileri seviyelere taşınabiliyor. 

Resim sanatına ilgi duyan hemen herkesin kullandığı ve ihtiyacına göre modeller arasından seçim yaptığı airbrush akülü tabancalar hem ekonomik kullanım hem de pratik kullanımıyla dikkat çekiyor. 

Nasıl Kullanılıyorlar?

İster akülü olsun ister elektrikli olsun airbrush tabancalarının boyama prensibi püskürtme yöntemidir. Tabancaların sisteminde yer alan kendinden kompresörlü özellik sayesinde airbrush tabancalar ihtiyaca uygun şekilde püskürtme yaparak boyama işleminin yapılmasını sağlıyorlar. Kompresörlü özellikleri sayesinde sağladıkları hava basıncıyla kolaylıkla çalışan airbrush tabancaları pratik bir şekilde kullanılabiliyor.

Airbrush tabancaların püskürtme şekilleri tabancanın kullanıldığı modele göre farklılık gösteriyor. Büyük yüzeylerde çalışma yapılırken daha geniş açılı airbrush tabancaları tercih edilirken daha dar yüzeylerde yapılan çalışmalarda ise dar açılı püskürtme yapan tabancalar tercih ediliyor. Bununla birlikte ister dar yüzeylerde ister geniş yüzeylerde çalışma yapılsın tabancayı işlem yapılacak yüzeye 15-20 cm mesafeden uygulamak gerekiyor. Bu sayede daha verimli bir şekilde püskürtme işlemi ve boyama sağlanmış oluyor.

Airbrush Tabancaların Kullanım Yöntemleri

Airbrush tabancaları kullanılırken püskürtmenin hangi yönden ne tarafa doğru yapılacağı belirlenmeli ve püskürtme işlemine o şekilde başlanmalıdır. Bu şekilde yapılan boyama işlemleri daha net ve akıcı bir şekilde tamamlanmış olur. Ayrıca sadece düz püskürtme işlemi yapılmayıp gerekli görülen noktalarda tabanca yatay tutularak yatay püskürtme veya dairesel hareketlerle de püskürtme işlemi sağlanabilir. Buradaki en belirgin nokta üzerinde çalışılan resmin ne şekilde boyanacağının planlanmasıdır. 

Boyama işleminin bazı noktalarında ise gerekli görüldüğü taktirde airbrush tabancaların püskürtme kuvveti artırılıp azaltılabilir. Bu sayede resmin veya boyamanın istenilen noktaları daha hafif diğer tarafları daha yoğun bir şekilde püskürtme işlemine tabi tutulabilir.