Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Şuna göre sırala:

Fiyat

24050 TL 159770 TL
Güneş enerjili sulama sistemleri, tarımsal sulamada önemli tasarruf sağlayan güneş enerjili panelleri su pompalarınızı çalıştırmak üzere hazırlanmıştır. Güneş enerjili sulama sistemi daha teknik adıyla solar sulama sistemi olarak da anılıyor. Günümüzde özellikle kurak alanlarda oldukça ihtiyaç duyulan sistem bu yönüyle oldukça rağbet de görüyor. Tarım arazilerinin, bağ veya bahçelerin sulama zamanlarında güneş ışığını bol alan alanlarda güneş enerjisi sayesinde sulama yapan teknik bir sistemdir. Güneş enerjili sulama sistemleri elektrikli sulama, jeneratör kullanarak sulama ve diğer alternatiflerinden hem kullanışlı hem de ekonomiktir. Özellikle şebeke elektriğinin olmadığı ve herhangi bir elektrik bağlantısı, sistem, motor vb. düzeneklerin kurulmasının mümkün olmadığı yerlerde kullanıma oldukça uygun olan güneş enerjili sulama sistemleri yenilenebilir enerjinin kullanıldığı, sessiz ve çevre dostu bir sistemdir. Bu sayede klasik şebeke sistemlerinin getirdiği yüklü maliyet, gürültü, çevre rahatsızlığı gibi faktörlerin olumsuzlukları ortadan kalkmış oluyor.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Nasıl Kurulur?

Sistemin kurulacağı alanın su ihtiyacı hesaplanarak bunu karşılayacak bir pompa sistemi kurulur. Kurulan pompanın gücüne uygun olarak da güneş sistemi panelleri ve diğer sistem uygun olarak tasarlanır. Bu sayede ihtiyaç için gerekli olan güneş paneli sayısı ile pompa sürücüsü tespit edilmiş olur. Sistem kurulurken güneş ışınlarının geliş açısı dikkate alınarak ışınları en iyi şekilde alacak şekilde paneller yerleştirilir. Panellerin yerleştirildiği alanda güneş ışınlarını engelleyecek ve gölge yapacak herhangi bir şeyin olmamasına dikkat edilir. Arazi üzerine saplama şeklinde veya dökülen beton üzerine paneller uygun bir şekilde yerleştirilir. Güneş panellerinin ömrü genel olarak 30 yıllıktır. Bu sebeple panellerin yerleştirildiği ayakların sağlamlığı ve dayanıklılığı bu süre göz önüne alınarak kontrol edilmelidir. Bu şekilde sabit olarak kurulabilen güneş enerjili sulama sistemlerinin yanında kullanıcının isteğine göre taşınabilir bir şekilde de sulama sistemleri tasarlanabiliyorlar. Panel yerleştirmeleri tamamlanıp güneş enerjisi sistemi kurulduktan sonra bir elektrik panosu yardımıyla sistemin elektrik bağlantıları yapılır. Bu sayede çalışmaya başlayan pompa sistemin güneşten aldığı enerjiyle sulama işlemine başlar.

Güneş Enerjili Sulama Sistemlerinin Avantajları

Güneş enerjili sulama sistemlerinin kullanımı kolay, ekonomik ve kullanım ömrü oldukça uzundur. 30 yıl ömür biçilen sistemler için sadece ilk kurulumda harcanan maliyet vardır. Bakım gerektiği zaman bakımları da kolaylıkla yapılabilen sistemin bakım maliyeti de oldukça ekonomiktir. Diğer alternatif sistemlere göre arıza yapma olasılığı düşük, verimliliği yüksektir. Güneş enerjisiyle çalıştığı için elektrik veya yakıt fiyatlarına yapılan zamlardan etkilenilmeden ekonomik kullanım sunabiliyor. Güneş enerjili sulama sistemlerinin en büyük avantajlarından bir tanesi de evinizin sistemin kurulduğu yere yakın olması durumunda sistemden elde edilen elektrik enerjisinin evde de kullanılabilir olmasıdır. Bunun için yapılması gereken sadece ev için ayrı bir akülü bir sistem tasarlamaktır. Bu sayede özellikle sulama yapılmadığı zamanlarda bütün evin ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisi sistemden elde edilebilir ve kullanılabilir. Güneş enerjili sulama sistemlerinin sıfırdan yapmak üzere anlaşma yapılıp sipariş verilebileceği gibi daha önce kurulmuş olan sistemlerin eksik olan parçaları ve malzemeleri için de ayrı ayrı sipariş verme imkânı mevcuttur. Ayrıca eskiyen sistemlerin yenilenmesi ve daha kullanılır hale gelmesi de mümkündür. Ayrıca güneş enerjili sulama sistemleri için Tarım Bakanlığı ile Enerji Bakanlığının kalkınma programları çerçevesinde zaman zaman sağladıkları destek programlarından da faydalanılabiliyor. Kurulacak sistemleri teşvik etmek amacıyla hibe desteği sağlayabilen bakanlıkların bu imkanlarından faydalanabilmek için başvuru tarihleri takip edilerek gerekli evraklar ile ilgili bakanlıklara başvurusu yapmak gerekiyor.

Bu site çerez kullanmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.