Matkap Çeşitleri, Elektrikli matkap ile şarjlı matkap arasındaki farklar

Matkap Çeşitleri, Elektrikli matkap ile şarjlı matkap arasındaki farklar

Matkap

Matkaplar profesyonel yapı işlerinde veya evde pratik tadilat ve tamirat işlerinde sıkça kullanılan el aletleri arasında yer alıyor. Ayrıca birçok kullanıcı matkapları hobi işlerinde de kullanmayı tercih ediyor. Özellikle sert yüzeylerde işlem yapmayı kolaylaştıran matkaplar duvar üzerinde delik açma, eşya monte etme veya vidalama işlemlerinde sıkça kullanıyorlar. Bu çerçevede hem profesyonel olarak hem de günlük pratik işlerde tercih edilen matkaplar piyasada elektrikli, akülü, darbeli ve darbesiz özellikleriyle üretiliyorlar. Bu yüzden elektrikli matkap veya akülü matkap seçimi yaparken ihtiyaca uygun olanı tercih etmek gerekiyor.

Darbeli Matkap 

Darbeli matkapların sahip olduğu çalışma sisteminde darbe mekanizması bulunuyor. Yüzey üzerinde çalışırken dönme hızının yanında ileri geri darbe vurarak da yüzey üzerinde çalışmayı kolaylaştırabiliyor. Özellikle dayanıklı ve sert zeminlerde gerçekleştirilecek olan delme işlemlerinde tercih edilen darbeli matkaplar özellikle profesyonel anlamda tercih ediliyor. İnşaat sektöründe duvar ustalarının en önemli el aletlerinden olan darbeli matkaplar harcadıkları yüksek enerji ve güce bağlı olarak elektrikli olarak üretiliyorlar. Bununla birlikte evdeki basit tadilat işlerinde kullanmak için daha pratik ve kullanışlı olanlarını da tercih etmek mümkün.

Darbesiz Matkap

Darbesiz matkaplarda ise dönme işleminin yanında herhangi bir darbe uygulama yoktur. Yüksek hızda dönen ucu sayesinde sadece delme işlemi sağlarlar. Her ne kadar özellikle sert zeminlerde darbeli matkaptan alınan verim darbesiz matkapta alınmasa da yüksek devirli ve oldukça hızlı dönme özelliği sayesinde de yine sert zeminlerin delinmesinde sıkça tercih ediliyor. Bu çerçevede darbesiz matkaplarda dakikada 1300 devir yapan cihazlar genel olarak ev işlerinde ve günlük pratik tadilat işlerinde tercih edilirken 3800 devir yapan cihazlar ise yine sert metal ve beton zeminlerde kolaylıkla kullanılabiliyor

Darbesiz matkaplar darbeli matkaba göre daha az enerjiyle çalışıyor. Bu çerçevede akülü olan darbeli matkaplar da piyasada bulunuyor ve kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Elektrikli Mi, Akülü Mü?

Elektrikli matkap ile şarjlı matkap arasında hemen hemen tek fark elektrik bağlantısının olması veya olmamasıdır. Akülü matkaplar bir batarya ve şarj cihazı ile şarj edilerek kullanılırken elektriğin olmadığı noktalarda da şarjı sayesinde rahatlıkla kullanılması açısından daha pratiktir.

Elektrikli matkaplar ise akülü matkaplara göre daha fazla güç sarfiyatının olduğu yerlerde tercih ediliyor. Ayrıca akülü matkapların şarjının azalmasıyla performanslarının azalması gibi durumlara elektrikli matkaplarda rastlanmıyor. Ancak elektrikli matkapların kullanımı için her noktada elektrik bağlantısının olması gerekiyor. Bu önemli bir dezavantaj.

Ayrıca bunlarla birlikte genel olarak elektrikli matkaplar daha profesyonel tadilat ve tamirat işlerinde tercih edilirken akülü olanlar ise pratik olmaları ve kolay taşınabilir olmaları sebebiyle küçük ev tadilatları başta olmak üzere hemen her noktada basit işler için kolayca kullanılabiliyor.

Bu çerçevede her türlü ihtiyacınıza uygun olan matkap çeşitlerini internet sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun marka ve modeli bulup sitemiz üzerinden güvenle satın alabilirsiniz.