Matkap Çeşitleri Nelerdir?

Matkap Çeşitleri Nelerdir?

Günlük yaşam içerisinde birçok kişinin pratik problemleri ve tadilat tamirat işlerini kolayca halletmesine yardımcı olan matkaplar hemen her evde bulunuyor. Özellikle tamirat işlerinde sıkça kullanılan matkaplar büyük inşaat işlerinden küçük ev işlerine hatta minik vidaların sıkılmasına kadar kullanıcısına büyük kolaylık sağlıyor.

Matkap Çeşitleri

Matkaplar evde pratik kullanımlar için veya daha büyük işler için tercih edilmek üzere sınıflanmaktadırlar. Darbeli, darbesiz, şarjlı olarak anılan matkaplar hangi iş için kullanılacaksa o işe uygun olarak tercih ediliyor.

Bu çerçevede darbeli matkaplar daha sert yüzeylerin delinmesinde veya kırılmasında kullanılabiliyor. Ev tipi küçük matkaplardan daha güçlü olan darbeli matkaplar uygulandığı yüzeye güçlü darbelerle birlikte basınç uygulayarak işlem görüyor. Elektrikli matkap olarak çalışan darbeli matkaplar uyguladığı güç sebebiyle enerji tüketimi diğer matkaplara göre yüksek oluyor. Bununla birlikte boyut bakımından da diğer matkaplardan daha büyük olan darbeli matkaplar özellikle profesyonel inşaat işlerinde sıkça kullanılıyor.

Darbesiz matkaplar ise daha çok günlük pratik kullanımlar, monte ve demonte işlemleri için tercih ediliyor. Ev ortamında günlük basit işlerin yapılmasında kullanıcısına büyük kolaylık sağlayan darbesiz matkaplar vidalama işlemi ile duvar delme gibi işlemlerde kullanılıyor. Darbeli matkaba göre daha az güç harcayan darbesiz matkap buna bağlı olarak da enerji açısından oldukça tasarruflu bir kullanım sunuyor.

Şarjlı matkaplar ise daha çok vidalama işlemlerinde kullanılıyor. Şarjlı matkaplar akülü matkap olarak da biliniyor. Genelde iki adet batarya ya ve bir de şarj ünitesine sahip olan şarjlı matkaplar bu sayede sürekli kullanım imkânı sunuyor. Şarjlı matkaplar günlük pratik kullanımlar için birçok kişinin vazgeçilmezi konumundalar.

Matkaplar Nerelerde Kullanılıyor?

Matkap çeşitleri hem inşaat sektöründe hem de el işlerinde sıklıkla kullanılıyor. Beton delme, taş kırma, tahta ve demir gibi sert maddeler üzerinde işlem yapma gücüne sahip olan matkaplar elektrikli ve şarjlı olarak ikiye ayrılıyor.

Elektrikli matkaplar genellikle daha fazla iş gücü gerektiren ürünler olarak bilinirken darbeli ve darbesiz matkaplar elektrikli matkap kategorisinde değerlendirilebilir.

Şarjlı matkaplar ise daha hafif iş güçlerinde ve özellikle iç mekanlardaki küçük tadilat işlerinde tercih ediliyor.

Matkapların en çok kullanıldıkları noktalar ise inşaat alanları olarak ön plana çıkıyor.

Matkap Fiyatları

Piyasada kullanıcıların ihtiyacına göre birçok matkap modeli bulunmaktadır. Bunların içerisinden en uygun ve ekonomik olanını seçmek ise kullanıcının ihtiyacına göre belirleniyor. Bu çerçevede evdeki küçük tadilatlar için darbeli matkap tercih etmek uygun olmayacağı gibi, büyük inşaatlardaki tadilat işleri için de küçük ve güçsüz el matkaplarının tercih edilmesi uygun olmayacaktır. Bu yüzden matkap tercihinde kullanım alanı büyük önem arz ediyor.

Matkap fiyatları ise matkabın çeşidine göre farklılık gösteriyor.  Büyük darbeli ve yüksek enerji gücüne sahip olan matkaplar fiyat açısından daha pahalı olurken küçük el matkapları ise daha uygun fiyata bulunabiliyor. Hırdavat dükkanlarında ve internet siteleri üzerinden yapılan araştırmalar neticesinde birçok kullanıcı ihtiyacına en uygun matkabı almak için ciddi bir araştırma içerisine giriyor. Sitemiz üzerinden ihtiyacınıza en uygun ve bütçenizi sarsmayacak matkap modellerini inceleyebilir dilerseniz güven içerisinde satın alabilirsiniz.