Oda Nemlendiricisi

Şuna göre sırala:

Fiyat

833.18 TL 833.18 TL
Odalardaki kuru havanın daha nemli ve sağlıklı bir hale gelmesini sağlayan oda nemlendirici cihazlar kapalı ortamlarda havadaki nem miktarının daha dengeli olmasını sağlarlar. Konumlandırıldıkları noktadan odaya nem vererek daha ferah bir ortamın oluşmasını sağlayan oda nemlendirici cihazlar farklı modelleriyle piyasada rahatlıkla bulunuyor.

Nasıl Çalışırlar?

Oda nemlendirici cihazlar daha ziyade tozlu ortamların azaltılması ve tozun insan sağlığı üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla kullanılıyor. Bu çerçevede bulundukları alandaki toz miktarını ortama nem vererek azaltan ve tamamen yok eden oda nemlendirici cihazı iç mekanlarda daha sağlıklı bir havaya erişilmesini sağlar. Genellikle buhar üfleyerek bulundukları mekandaki nem oranını dengeleyen cihazlar bu sayede çeşitli enfeksiyon hastalıklarına karşı hassas olan kişilerin daha rahat bir şekilde uyku uyumalarını da sağlıyor. Bu çerçevede gereğinden fazla kullanılan nemlendirici cihazlar faydadan çok zarar verebiliyor. Evlerdeki nem oranının ideal miktarı %30 ile 50 arası bir orandır. Bu orandan daha fazla veya daha az nemin iç mekânda yer alması çeşitli solunum rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Bu yüzden nemlendirici cihazlar kullanılırken bu kriterlere dikkat etmekte fayda var.

Oda Nemlendirici Çeşitleri

Oda nemlendiricilerinin soğuk ve sıcak buhar üfleme şeklinde iki çeşidi var. Bunlar ise şu şekildedir:

·       Soğuk Buhar Oda Nemlendiriciler

Soğuk buhar oda nemlendiricilerde cihazın içindeki su döküldüğü zaman veya çocuk yüzünü buhara yaklaştırdığı zaman herhangi bir yanma söz konusu olmaz. Bununla birlikte soğuk buharın en büyük handikabı ise soğuk suyun zararlı bakterilerin üremesi ve çoğalması için oldukça uygun imkanlar tanımasıdır. Bu yüzden soğuk buhar ile nemlendirme yapılan cihazların kullanımdan sonra mutlaka iyice temizlenmesi gerekiyor.

·       Sıcak Buhar Oda Nemlendiriciler

Sıcak buhar oda nemlendirici cihazlar ise soğuk buhar nemlendiricilere göre daha sağlıklı bir ortam sağlıyor. Bakteri ve küf gibi zararlı maddelerin üremesini mümkün kılmayan sıcak buhar oda nemlendiricileri daha güvenli bir kullanım sunuyor. Ancak bu nemlendiricilerde de sıcak suyun ve buharın dökülmesi veya bunlara temas sebebiyle yanmalar olabiliyor. O yüzden çocuklu odalarda kullanılması tavsiye edilmiyor.

Bu site çerez kullanmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.