Taşlama Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşlama Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşlama Makineleri

Genellikle inşaat sektöründe kullanılan taşlama makineleri inşaat ustalarının kullandığı el aletleri arasında yer alıyor. Her türlü yüzeyde taşlama imkânı yapma performansına sahip olan taşlama makinaları zımparalama işlemlerinde de sıkça kullanılıyor. Bunun yanında sert cisimlerin kesilmesinde ve ihtiyaç halinde belirli ölçülerde kısaltılmasına da yarayan taşlama makineleri mozaik yapım işlemlerinde de sıkça tercih ediliyor.

Taşlama makineleri uçlarındaki sert granit keski cihazının hızla dönmesiyle taşlama ve kesme işlemlerini kolaylıkla yapabiliyorlar. Ağız genişliklerine göre farklı modellerde üretilen taşlama makineleri 115 mm’den 230 mm’ye kadar genişlikte ağızlara sahip oluyor. Bu sayede istenilen genişlikte ve sertlikteki yüzeylerin taşlama ve kesme işlemlerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. 

Taşlama makineleri sadece inşaat alanlarında kullanılmıyor. Birçok kullanıcı tarafından pratik ev işlerinde ve bazı hobi işlerinde de tercih ediliyor. Ancak bu gibi işlerde inşaat alanlarında tercih edilen taşlama makinelerinin yerine hem taşınması kolay hem de daha ekonomik modeller tercih ediliyor. Bu sebeple daha pratik işler için akülü taşlama makineleri tercih edilebiliyor. İnşaat alanlarında ise daha zor yüzeyler için tercih edilen taşlama makineleri ise enerji kuvveti açısından daha kuvvetli olması gerektiğinden elektrikli taşlama makineleri tercih ediliyor.

Taşlama Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşlama makinesi tercihlerinde makinenin hangi amaçla hangi yüzeyde kullanılacağı önem taşıyor. Genel olarak 115 mm ve 230 mm disk ölçülerinden oluşan taşlama makineleri bu ölçüler için uygun olan yüzeyler için tercih edilmelidir. Daha büyük yüzeyler için diskin boyutu ve taşlama makinesinin motor gücü daha yüksek olarak tercih edilmelidir.

Taşlama makinesi tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise makinenin motor gücüdür. Bu çerçevede bir taşlama makinesinde olması gereken minimum motor gücü 750 watt civarındadır. Bu güce sahip olan taşlama makineleri daha pratik günlük işler için tercih edilmelidir. Ayrıca ince alüminyum vb. maddelerin kesilmesinde bu güçte taşlama makinesi yeterli olabiliyor.

Ancak daha sert yüzeyler ve taşlama haricinde zımparalama işlemi için de tercih edilecek olan taşlama makinelerinde 1000 watt civarında motor gücü tercih edilmelidir. Bu sayede makineden alınan verim daha iyi olurken yapılan iş istenilen şekilde sonuçlanacaktır.

Taşlama makinesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise devir ayarıdır. Tek devir ve ayarlanabilir devir olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan taşlama makinalarının tek devirli olanlarında sadece taşlama ve metal kesme işlemleri rahatlıkla yapılabiliyor. Bu makinelerden daha fazla performans beklemek faydalı olmayacaktır. Ancak bunların yanında zımparalama ve parlatma işlemlerinde de kullanılacak olan taşlama makinalarında devir ayarlı olanları tercih edilmelidir. Bu sayede özellikle taşlama makinaları ile yapılan parlatma işlemlerinde çok daha iyi neticeler elde edilebilir.

Son olarak tercih edilen taşlama makinelerinin servis ağının geniş olması ve garanti kapsamında satılması önem arz ediyor. Elektronik cihazların arıza yapmaları kaçınılmaz bir gerçek bu yüzden makine tercihi yapılırken servis ağı geniş olan bir markanın modelinin seçilmesi daha uygun olacaktır. 

Bu çerçevede ihtiyacınız olan taşlama makinası modellerine sitemiz üzerinden ulaşarak inceleme yapabilir istediğiniz ve ihtiyacınıza en uygun makinayı güvenle satın alabilirsiniz.