İhtiyacınıza Yönelik Doğru Silikon Çeşidini Nasıl Seçersiniz?

İhtiyacınıza Yönelik Doğru Silikon Çeşidini Nasıl Seçersiniz?

Çeşitli kimyasalların karıştırılmasıyla elde edilen silikonlar inşaat alanlarından meskenlere kadar birçok yapının farklı noktalarında kullanılabiliyor. Dolgu, yalıtım, yapıştırma, sızdırmazlık gibi birçok probleme çözüm olan silikonlar oldukça geniş uygulama alanlarına sahip olmaları sebebiyle de sıkça tercih ediliyorlar. Anti bakteriyel yapısıyla mikrop barındırmayan silikonların uygulandıkları bölgede herhangi bir küflenme, sararma veya farklı problemlerin oluşmasını da engelliyor. Özellikle banyo ve tuvalet gibi sulu zeminlerde sızdırmazlık amacıyla sıkça kullanılan silikonlar pencere ve kapı kenarlarında da yalıtım amaçlı kullanılıyor.

Silikon Çeşitleri

Hırdavat dükkanlarında rahatlıkla bulunabilen silikonlar beyaz şeffaf yapısı ve akıcı kıvamıyla kullanılıyor. Bu çerçevede silikonlar özel karışımlarla yapıştırıcı, derz dolgu, yalıtım, mastik, renkli silikonlar, kir önleyici silikonlar gibi farklı çeşitlerde piyasada bulunabiliyorlar. Bu yüzden kullanım amacına göre tercih edilen silikonlar iç mekânda veya dış mekânda hangi amaçla kullanılacaksa ayrı ayrı çeşitlerde satışa sunuluyor. Bu çerçevede silikon çeşitlerinin hemen hemen hepsi sızdırmazlık ve yalıtım amaçlı kullanılsa da kalite farkı olan markalarda yalıtım ve sızdırmazlık bir süre sonra eski haline dönebiliyor. Bu yüzden silikon çeşidinde hem amaca göre seçmek hem de kaliteli silikon seçmek önem arz ediyor.

Bütün bunlarla birlikte günümüzde en çok kullanılan silikonlar beyaz ve şeffaf olanlar. Hemen her amaçla kullanılabilen bu tür silikonlar özellikle PVC, pencere, kapı, balkon, banyo ve tuvalet gibi noktalarda daha çok tercih ediliyorlar.

Silikon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcılar silikon seçerken belirli kriterleri dikkate alıyorlar. Günlük ve basit kullanımlarda herhangi bir silikonu seçebilenler olduğu gibi daha profesyonel kullanımlarda mutlaka amaca yönelik silikonu bulup tercih etmek gerekiyor. Günlük hayatta evde veya iş yerinde herhangi küçük bir noktaya uygulanan silikon işlemi sıradan bir silikonla da olsa yapılabilir. Ancak inşaatlarda ve tamirat işlerinde bir mekânın baştan sona silikonlaması gerekebilir. Mutfak, banyo, tuvalet, PVC sistemleri vs. gibi alanların eksik kalan veya açık kalan kısımlarını kapatılması, sızdırmazlık açısından ve yalıtım açısından sağlamlaştırılması için amaca yönelik silikon kullanılması şarttır.

Yalıtım için gerekli olan silikonlarda yapıştırıcı silikon kullanmak hem ciddi manada malzeme kaybına sebep olacak hem de yapılan işin neticesi iyi olamayacaktır. Belirli bir süre sonra silikon uygulanan nokta eski haline tekrar dönecek veya uygulanan silikon kolayca sökülüp yerinde çıkabilecektir.

Bunun tam aksine yapıştırma işlerinde yalıtım için kullanılan silikonlarda istenildiği verimi vermeyecek yapıştırılan malzeme bir müddet sonra yerinden düşecektir. Bu sebeple silikon seçiminde ihtiyaca ve kullanılacağı alana göre tercih yapmak oldukça önem kazanıyor.

Piyasada bulunan birçok silikon markası ve silikon çeşitlerine hem internet üzerinden hem de hırdavat dükkânlarından kolaylıkla ulaşmak mümkün. Bu konuda bilgisi olmayanlar ise bilen birine danışarak kolaylıkla silikonları temin edebilirler.