Sintine Pompası Nedir? Sintine Pompası Çeşitleri

Sintine Pompası Nedir? Sintine Pompası Çeşitleri

Sintine pompası nedir? Çeşitleri nelerdir, çalışma sistemi ve nasıl kullanılır ile ilgili sorularınızı bu yazımızda bulabilirsiniz. Gemilerin su altında olan en alt bölümüne sintine adı verilmektedir. Gemilerin sintine bölgesinde genellikle kazan dairesi ve ambar bölümleri bulunur. Geminin en alt kısmında ve suyun içinde kalan bu bölüme gemi içindeki sızan yağlar ve sular toplanır ve bunların geminin dışına atılması gerekir. Makine dairesinden, ambarlardan ve geminin farklı noktalarından sızan pis sular ve yağlar sintine de toplandıktan sonra aynı bölgede bulunan sintine pompası yardımıyla dışarı atılır. Dışarı atılma işlemi öncesinde sintinede bulunan tanklara biriken sular kimyasal arıtmaya tabi tutulur. Biriken sıvılar bu şekilde arıtıldıktan sonra kalan sıvı denize dökülür.


Sintine Pompası Nedir

Biriken sıvıların hem arıtma işlemi hem de gemiden atılması işlemi sintine pompaları yardımıyla yapılır. Sıvı pisliklerin ve sıvıların toplandığı bölgede gemideki katı pisliklerde toplanabiliyor. Katı pislikler için sintine pompası kullanılamazken bu pisliklerin olduğu gibi denize dökülmesi de kanunen yasaktır ve büyük bir suç olarak kabul edilir. Bu çerçevede katı pislikler gemi içerisinde yakılarak imha edilir.

Bütün bunlarla birlikte ne tür bir sıvı, yağ veya pislik olursa olsun. Sintine pompalarında bunların arıtılması yapılmadan denize dökülmeleri büyük bir suçtur. Bu yüzden gemilerde sintine pompası kullanmak kanuni bir zorunluluk olarak ön plana çıkıyor.

Sintine pompaları gemiler inşa edilirken konulan ana parçalardan değildir. Dışarıdan satın alınarak gemilere monte edilir. Bu yüzden kalitelerine göre farklı marka ve modellerde ve gemilerin büyüklük veya küçüklüğüne göre tercih edilen sintine pompaları piyasada mevcuttur.

Sintine Pompası Nasıl Kullanılır?

Sintine pompası her gemi için bir gerekliliktir. Hatta bu gereklilik yasal düzenlemelerle de destekleniyor. Bu çerçevede kullanılan sintine pompaları gemilerdeki düzeneğin düzenli bir şekilde çalışması ve herhangi bir makine arızası ve sıkıntısı yaşanmasına engel olacak bir durumun söz konusu olmaması gerekiyor.

Bu yüzden sintine pompası tercihlerinde geminin büyüklüğü oldukça önem taşımaktadır. Gemi atıklarının oldukça fazla olduğu ve küçük pompaların yeterli olmadığı noktalarda tercih edilen daha büyük pompalar ihtiyacı rahatlıkla görüyor. Özellikle nakliye ve dev transatlantik özellikli gemiler için birden fazla sintine pompası kullanılabiliyor. Bu çerçevede sintine pompalarının çalışma düzeni şu şekildedir:

  • Gemilerin özellikle makine dairesinden sızan yağlar sintine pompasının yakınındaki çarklara doğru iner.
  • Çarklardan pompaya aktarılan atık sıvılar pervane yardımıyla yüksek bir şekilde basınca maruz bırakılır.
  • Bu şekilde basınca uğrayan sıvılar en son pompanın difüzör noktasına ulaşır.
  • Difüzörden de pompalama şeklinde geminin dışına pompalanır.
  • Bu çerçevede sıvılarla beraber akıp gelen katı atıklar ise yine pompa tarafından emilerek farklı tanklara toplanır ve bu atıklar daha sonra gemi içinde imha edilir.

Sintine Pompası Çeşitleri

Sintine pompa çeşitleri hem manuel hem de otomatik olarak kullanılan türleri bulunuyor. Manuel sintine pompaları daha az kullanılırken günümüzde en çok otomatik çalışan sintine pompaları gemilerde tercih ediliyor.

Manuel pompalar bir anahtar yardımıyla çalışıyor. Gemilerdeki ayık sıvılar yeteri oranda biriktiği zaman şamandıradaki sıvı yükselerek anahtarı harekete geçiriyor. Harekete geçen anahtar pompayı çalıştırarak fazla olan atık suyun dışarı pompalanmasını sağlar. Su seviyesi yeterli miktara indikten sonra anahtar pompayı kapatır ve pompalama işlemi durur.

Otomatik pompalar ise su seviyesinin otomatik olarak yükseldiğini algılar ve fazla olan suyu herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan geminin dışına pompalar. Bu yüzden hem kullanışlı hem de daha pratik bir şekilde geminin atık sıvılardan kurtulmasını sağlar.

Bu çerçevede sintine pompaları gemiler için olmazsa olmaz parçalardan biri olarak ön plana çıkıyor.