Yenilenebilir Enerji

Şuna göre sırala:

SUNBA SG30 Solar Güç Kutusu 30W

5289
5.980 4.400
Yenilenebilir enerji ürünlerini kullanarak hem doğaya hem cebinize fayda sağlarsınız. Yenilenebilir enerji ürünleri en uygun fiyatlar ile Genba Yapı Market'te! Ülkemizde ve dünya üzerindeki gelişmeler gösteriyor ki teknolojinin son derece ilerlediği ve ilerlemeye devam ettiği çağımızda günümüz için ve geleceğimiz için yenilenebilir enerjilerin önemi artmaya devam ediyor. Farklı alanlardan, madenlerden veya elementlerden elde edilen yenilenebilen enerji hayatımızın her alanında kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca kullanımının yanında hayatımıza getirdiği kolaylık ve ekonomik yönden uygun olması birçok kullanıcının normal enerji kaynaklarından yenilenebilen enerji kaynaklarına yönelmesine sebep oldu. Yenilenebilir enerji en güzel olarak enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilen enerji olarak tanımlanıyor. Bu sayede çevreye herhangi bir şekilde zarar verilmeden doğal olarak kendini yenileyebilen ve bu bağlamda ihtiyaçları giderebilen enerji kaynağıdır yenilenebilir enerji.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Başlıca yenilenebilir enerji kaynakları; güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerjisi, dalga enerjisi, hidrojen enerjisi olarak söylenebilir. Bu saydığımız enerjilerin dünya üzerinde yaşayanlar tarafından veya kurum, kuruluş fabrika ve sanayiler tarafından tüketilmesi mümkün değildir. Oysa doğalgaz, petrol vs. gibi fosil yakıtların insanların aşırı kullanımıyla yakın bir gelecekte tükeneceği öngörülüyor. Bu bağlamda yenilenebilir enerjiye geçiş hem fosil yakıtların daha uzun süre kullanılmasına ve doğanın kendini yenileyebilmesini sağlayabiliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından günümüzde, aydınlatma, elektrik üretimi, ısınma, sulama vb. alanlarda faydalanılabiliyor. Ülkemizde ise en çok güneş enerjisi panelleri üzerinden yenilenebilir güneş enerjisi kullanılıyor. Her türlü binanın çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde ısınma, solar lambalar sayesinde de güneş enerjisinden aydınlanma amaçlı yararlanılabiliyor.

Yenilenebilir Enerji Neden Önemlidir?

Sürdürülebilir enerji ya da yenilenebilir enerji kullanıldıkları her türlü alanda devamlılığı sağladıkları için ve oldukça ekonomik oldukları için önemlidir. Ayrıca tükenebilen enerji kaynakları doğanın kirlenmesine yol açtığı ve atmosferin zarar görmesine sebep oldukları için onlar yerine kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları bu risklerin hiçbirini taşımadıkları için önemlidir. Yenilenebilen enerji kaynakları bir ülkenin kalkınması açısından ve dışa bağımlılığı azaltmak açısından da önem taşıyor. Çevresel faktörler açısından ve çevre dostu olmasından ötürü yenilenebilir enerji kaynakları önemlidir. Yine yenilenebilir enerji kaynakları ülkelerin yerli kaynaklarını kullanmaları ve buna teşvik edilmesi bakımından önemlidir. Sadece enerji alanında değil ülkelerin sosyal ve ekonomik hayatlarına sundukları katkılar bakımından da yenilenebilir enerji kaynakları önemlidir.

Yenilenebilir Enerji Nerelerde Kullanılıyor?

Yenilenebilir enerji kaynakları genel olarak elektrik enerjisi üretiminde kullanılıyor. Bunun yanında farklı alanlarda da yaygın olarak kullanılan yenilenebilen enerji kaynakları ısınma ihtiyacında, aydınlanma ihtiyacında oldukça fazla kullanılıyor. Rüzgârın oldukça fazla estiği coğrafi bölgelerde yüksek alanlara kurulan rüzgâr tribünleri, güneş ışığını fazla alan coğrafyalarda evlerin çatılarına ve farklı alanlara kurulan güneş enerjisi panelleri, debisi yüksek olan akarsular üzerine kurulan barajlar sayesinde üretilen elektrik enerjisi ülkemizin hemen her alanında enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde kullanılabiliyor. Bu yaygın kullanıma rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı tükenebilen enerji kaynaklarına oranla oldukça düşük seviyede kalıyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin değerlendirildiği önemli bir ölçüt olan yenilenebilir enerji kullanımı ülkemizde maalesef yeterli düzeyde değildir. Ancak bunun geliştirilmesi ve kullanımın yaygınlaştırılması için çalışmalar ve teşvikler devam ediyor.

Bu site çerez kullanmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.